BK Astrio toppar division två efter vinst mot Varbergs Gif med 3-2 under fredagskvällen
En stor matchvinnare för dagen stavas Philip Comnell med två mål av de tre.
Varberg har bra koll på Astrio men det hjälpte inte denna kväll, där bortalaget tog ledningen genom David Bendrik.
Årets Astrio har varit lite trögstartat målmässigt, men ju längre matcherna lider höjs tempot och målen brukar trilla in.
När kvitteringen kom i den 40:e minuten var det bara tacka och ta emot när inkastet från Varberg gick till Per Gulda som skickade den vidare till Luca Lindau så stod det 1-1.
Lindau junior som kommer bli ett avbräck för Astrio, då han nu läggs på operationsbordet.
Årets Astrio har börjat kombinera kortpassningsspel med djupled och det var nyckeln till seger i dag.
Comnells första mål för dagen en klassiskt tåpaj som hittade in i målet och målet kom direkt efter kvitteringen, men Comnell var inte klar för dagen utan assisterad av Per Gulda skickade han in 3-1 efter ett distinkt avslut.
Varberg Kvitterar till 3-2 men ytterligare en seger in på kontot för Astrio
Tränaren Thomas Ordrup summerar matchen
En tuff och jämn match mot ett bra Varbergs GIF.
Vi startar matchen på ett bra sätt och styr matchen på det sätt vi vill.
Efter en kvart av första så tar Varberg över lite grann och gör också 0-1.
Vi har en tuff period här men sliter och kämpar hårt för varandra vilket är en styrka.
Sista 10 minuterna innan paus tar vi över igen och gör också två mål genom Lucas Lindau och Philip Comnell.
I andra halvlek är det en jämn tillställning men där GIF har mer av spelet utan att skapa några direkta chanser.
Efter en bra spelvändning och en fin assist av Gulda så gör Comnell sitt andra mål för kvällen.
Varberg reducerar i 87.e minuten men vi håller undan och tar 3 härliga poäng denna fredagkväll!
Är det något/någon som du vill lyfta lite extra i dagens match
Vi gör en stark laginsats och sliter hårt för varandra, killarna är fantastiska! Ska man lyfta någon idag så tycker jag David Struski Persson gör en mycket bra match rakt igenom!
