Kampsport

Oskar Carlsson vann bakom stängda dörrar

Oskar som tävlar för Wolf Fight Promotion i lätt tungvikt visade vilken Carlsson som är bäst efter att besegrat Svenska mästaren Daniel Karlsson i helgens drabbning.

Motståndaren kom in med ett starkt självförtroende men en taggad Oskar tog ifrån honom det tidigt in i matchen, efter fina hårda slag som kändes ordentligt på Karlsson med (K).

Oskar själv var nöjde efter matchen

Han gjorde några desperata försök för att ta ner mig på marken, men jag visade vilken Carlsson som är bäst säger Oskar till Halmstadsport.

Det var inte SM, men det känns bra att ta hem en vinst mot en så etablerad motståndare som han, det är i stort den bästa vinsten man kan få.

Sen kan jag se mig själv som inofficiell svensk mästare är ju en bonus, sen är det inte så många i MMA världen i Sverige som vetat vem jag är sen tidigare – NU vet dem avslutar Oskar.

Dessvärre blev det ingen start för bröderna Ola och David Jacobsson, då det blivit smittade av Covid-19

*bilder uppdateras

*bild tillhör fight club Rush

Klicka för att kommentera

Skriv ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Till toppen