Återigen får talanger från Halmstad möjlighet att bära svenska flaggan på bröstet och spela för det svenska landslaget…
Halmstads BK är klubben som får släppa i väg spelare till kommande landskamper.
Förbundskapten Anders Bengtsson tar i slutet av månaden med sig 21 spelare ner till Katalonien för matcher mot Colombia och Mexiko i närheten av Barcelona.
Sverige möter Colombia den 26 september och tre dagar senare är det Mexiko som står för motståndet.
I den svenska truppen finner vi Lovisa Brogren som har 6 landskamper sedan tidigare och vi finner också klubbkamraten i HBK Nellie Granstam.
Nellie debuterar i landslaget och säger till Halmstadsport
-Det är såklart väldigt roligt, har varit med på några läger med dem tidigare så det känns skönt att nå en liten milstolpe som kan vara eventuellt spel i en landskamp.
Återbud för talangen Kazper Karlsson
Kazper Karlsson var uttagen i förbundskaptens Viktor Eriksson 20-manna trupp som spelar en trenationsturnering i Dalsland 21-28 september där Sverige ställs mot Island, tyvärr så utgår talangen på grund av sjukdom.
I skrivande stund befinner HBK´s EmirEl-Kathemi på Bosön där P16/06-landslagets med förbundskapten Christofer Augustsson har Future Team-läger .










More Stories
Lyckad landslagsdebut
Delad poäng i hett derby
Segervrålet kom av sig för Halmias damer