Halmstad BTK brukar vara långt framme i resultatlistorna och nu tog Emil Johnsson en fin guldmedalj i pojkar 13
Så här skriver tränaren Sebastian Lundahl om den långa helgen i Lyckeby på HBTK´s hemsida
Enligt tränaren Sebastian Lundahl så är denna turnering en av de svåraste tävlingen att spela, då det är en lång helg med många matcher och lite vila.
När helgen summeras så är det ett stort guld till Emil Johnsson som utmärker sig på ett lysande sätt i pojkar 13.
Så här säger tränaren om sin adept på HBTK´s sida
Jag är otroligt stolt över proffsigheten som Emil visat upp under helgen både när det gäller uppvärmning och andra förberedelser, att han varit så stark i de jämna lägena och att han under två hela långa dagar orkat hålla uppe det fokuset som han har.
Jag tycker att Emil är till 100% välförtjänt av denna framgång efter allt hårt arbete han lägger ner i pingishallen varje dag.
Övriga resultat från HBTK spelarna
Nellie Franzén femma i F13
Alvalie Palmbo fyra i DJ17 och Denize Fransèn sexa
Jonathan Thimon femma i HJ17
Axel Johansson åtta i Para
