Halmstad var ett av lagen som gjorde upp om en finalplats i en av grupperna under USM:s steg 4, de andra lagen var Ystad, Skövde, Borlänge

Fotograf Nelli Johansson
Halmstads första match mot Skövde med 29-20 vann det duktiga Halmstadlaget, men konkurrensen var stentuff denna helg.
Killarna mötte Borlänge i andra matchen & bärgade andra raka segern med 27-25.
När flera matcher hade spelats så visade det sig att Ystad också vunnit sina två inledande matcher i gruppen, detta innebar att matchen mot Ystad skulle bli direkt avgörande vem som knep första platsen i gruppen och därmed vidare i turneringen USM.
Den direkta avgörande matchen mot Ystad innehöll det mesta

Fotograf Nelli Johansson
Fram till halvtidsvilan följdes lagen åt och ställningen var 12 -12-
Med enbart 14 sekunder kvar så lyckas Ystad få in bollen i mål, det innebar att Skånelaget tar ledningen med 24-23.
Tyvärr han inte hemmalaget komma till ett riktigt avslut innan domaren satte pipan i munnen och blåste av.
Surt sa räven
– Det är så små detaljer som avgör & känns jävligt surt!
Claes Andersson som tränar laget tillsammans med Thomas Sivertsson lider med grabbarna och som tusan.
I år var det var mycket som talade för att vi skulle ta oss till steg 5 för första gången.
Vi blev nia förra gången och vi blev nia nu.

Fotograf Nelli Johansson
Framtiden!
I dessa dystra tider för Halmstad handbollen så är detta en ljus punkt att bygga vidare på för framtiden & detta stärker Halmstad & handbollen i Halmstad på sikt.
– I detta lag finns spelare med stor potential så framtiden är ljus säger Andersson.
Givetvis fanns det besvikna miner och hos spelarna i Halmstad, men på sikt hoppas tränarduon att killarna ska se vilken fin insats de gjort under säsongen.
Nu föll man med flaggan i topp, men givetvis skulle det vara roligare med segerdans denna helg!
