Publiken som tog sig till kvällens match mellan Drott och Lugi fick valuta för entrépengen, när hemmalaget vann efter en gastkramande avslutning med 33-32
Avslutningen i Halmstad Arena blev brutal för Lundalaget som fick se Leonard Gegaj skicka bollen över ribban i sista sekund med tomt Drottmål.
Hemmalaget hade en utvisad och ett vilt jagande Lugi gjorde allt för att komma i kapp och läget kom när Lugis storstjärna bär sitt lag på sina axlar.
Gegaj som får Jesper Järlfors i närkontakt blir ett störningsmoment i friläget, men domarparet tvekade inte en sekund utan spelet fortlöpte och Lugistjärnan kunde bara se på när bollen for över ribban.
Ilsket i Lundalägret men desto gladare i hemmalaget som gör det väldigt bra i stora delar av matchen.
Drott är i förarsätet hela matchen och formidabelt och kollektivt bra i första halvlek bakåt som framåt och utan ovan nämnda Gegaj så hade matchen varit körd för lundalaget.
Leonard Gegaj gör tolv av Lugis 32 det säger en del om hans kvalité.
I den andra halvleken så fortsätter hemmalaget visa att man är starka, men när Jack Månsson skickar in en projektil och kommer ner olyckligt går spelet lite i stå framåt.
Månsson spelade inte mer utan fick se sitt lag stangera anfallsmässigt, men Niclas Närenborn klev fram när det behövdes som mest.
Närenborn som alltid är otroligt viktig för Drott fixade segern med sina tre viktiga mål på slutet.
Niclas blev också matchens lirare.
Vi lyssnar till vad tränaren Johan Hedlund sa efter matchen






































































































































































More Stories
Drott släckte Lågan
Drotts herrar släckte inte IK Lågan
Reste sig från askan, nu är de kvar i allsvenskan