Övrig sport

Kanotskola i Nissan för skollediga barn

Du får träffa nya vänner på Nissan med hjälp av erfarna kanotister, här får man lära sig grunderna i paddelteknik och säkerhet i särskilda barnkajaker.

Det ingår lek och balansövningar för grundläggande kunskap, för att fortsättningsvis kunna deltaga på våra träningar. (när man väl upptäckt hur kul det är 🙂

Kanotskolan pågår under 9 tillfällen, Kanot är en sport som både vuxna och barn kan utöva samtidigt/tillsammans. Under våra träningar kommer vi ställa krav att några föräldrar hjälper till, dels behövs båtförare till följebåt samt några föräldrar behöver paddla med barnen. Du som förälder får kostnadsfritt deltaga på kanotskolan, samt på kommande träningar genom att du paddlar med barnen.

Datum för kanotskola: 18 juni till 29 juni – 2018 ( måndagar – Fredagar )

Tid kl 17:30- ca 19:30.
Ett krav för att få deltaga, är att du kan simma 200 meter
I kursavgiften på 700:- lånas , kajak, paddel och flytväst av klubben
I priset ingår också ett medlemskap i Halmstad kanotklubb året ut
Begränsat antal platser

Vid frågor välkomna att kontakta Magnus Persson: magnus@vastkustenfoto.se eller Jörgen Hansson: jorgen.hanson@surfia.nu

Hoppas vi ses! Halmstad Kanotklubb ligger på Åbrinken 1 (Rakt över Nissan från Örjans vall, på Furet)

Klicka på länken under för att anmäla er till kanotskolan
Anmälan

Vill du anmäla flera barn klicka på länken ’Skicka ett svar’ som visas när du gjort en anmälan, du kan då göra ännu en anmälan.

Klicka för att kommentera

Skriv ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Till toppen