Att springa udda lopp har blivit allt vanligare och när OCR Tylösand gick av stapeln så var det blåsigt värre, men det bekom inte löparna.
Under lördagen så var det tävling på riktigt med över 200 startande så var det Halmstad på första plats genom Lina Jacobsson som tog sig snabbast genom alla hinder och den tunga sanden.
När söndagens familjerace skulle gå av stapeln så var det regn – blåst – kallt men bara glada miner.
Barn och vuxna sprang tillsammans och tog sig igenom banan tillsammans och när Halmstadsport var där, så var det väldigt roligt att se hur man pushade varann under båtar – krypa under nät och över hinder mm .
Timy Karlsson berättar att över 200 kommer till start och allt har flutit på bra dessa två dagar och kunde bara konstatera att vädrets makter kan vi inte rå på.
Klicka på bilderna för att se en bildkavalkad från familjeracet
