Fotboll

HBK kryssade mot Trelleborgs FF

I allsvenskan för HBK´s pojkar 16 blev det ett smärtsamt 4-4 resultat när domaren Pontus Johansson blåste av matchen på Halmstad Arenas konstgräsplan

Väldigt många ungdomsmatcher är svängiga och det var inget undantag idag, när de två lagen spelade en fin fotboll med högt tempo.
Ibland får man titta upp för att kolla hur ”gamla” dessa spelare är, för i de båda lagen finns otroligt fina talanger.

Trelleborg inledde matchens målskytte genom Malek Janoun i den 34:e minuten, men Leart Asllani i HBK vände på steken på två minuter och så stod det 2-1 till HBK efter 41 minuter.
Trelleborg rivstartade andra halvlek och kvitterade till 2-2 direkt efter avspark genom Niko Söderström.

HBK skulle åter ta kommandot när Erjon Kasumi skickar in bollen i nätmaskorna och när Oliver Kapsimalis utökar till 4-2 i den 80:e minuten, trodde nog alla att matchen var över.
Trelleborg sprattlar inte bara till utan hittar syret och skickar in 4-3 i den 82:a minuten för att sen kvittera i den 88:e på nick genom Niko Söderström.

En match varar tills domaren blåser av matchen och då gäller noggrannhet och kämpa hela vägen – Det saknade HBK´s pojkar 16 idag.
HBK ligger på en sjundeplats och har 3 poäng upp till Malmö FF som har har två matcher mindre spelade.

 

Klicka för att kommentera

Skriv ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Till toppen