Fotboll

HBK´s damer ångar på i toppen

Efter en säker 3-0 seger mot Lörby på nationaldagen innebär att HBK är fortsatt i hasorna på ledande Trelleborg…

Vi Skrev i våras att det är ett ”nytt” HBK vi får se i år och nu är maskineriet inoljat och perrongerna med skylten förlust på passeras utan att stanna.

Efter nio omgångar ligger laget på en andra plats med endast tre pinnar bakom Trelleborg, som uttalat sig som vinna serien är det enda vi går för.
Tränaren Fredrik Andersson får se sitt HBK för femte matchen i rad hålla nollan efter att man mött bottenlaget Lörby IF på bortaplan.

HBK dominerade matchen igenom där Emmy Zetterberg gör 1-0 fem minuter in i andra för att sen utöka själv till 2-0 och spiken i kistan sätter Saga Holm i den 73:e minuten.

Nu väntar toppmöte HBK – Eskilsminne som ligger två poäng bakom, matchen spelas 18 juni på Halmstad Arena.
Då är det dags att ha fyllt på loket med mycket kol, när man möter en av seriens vassaste anfallare.

 

Klicka för att kommentera

Skriv ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Till toppen