Oskarström vann fredagens drabbning mot Snöstorp/Nyhem i division 6 södra med 2-0…
Matchen präglades av mycket kamp och en hel del tuffa närkamper.
Att möta Oskarström som jobbar stenhårt i 90 minuter gör det jobbigt för motståndarna, när laget ligger kompakt i defensiven och målvakten/tränaren Jonas Björkkvist fick till sist kapitulera i andra halvlek.
Efter en korrekt dömd straff stegade den alltid hårt jobbande Erik Wallentin fram och satte säkert 1-0 till hemmalaget i andra halvlek.
I andra halvlek fortsatte kampen och bortalaget blev lite heta och till sist kom utvisningen som skulle kommit redan i första halvlek, då en av de mest solklara utvisningarna inte ens bestraffades.
Bortalaget gjorde vad de kunde och flyttade upp laget, men till sist fick Oscar Sörensen stänka in 2-0 målet på en snygg volley och stängde butiken denna kväll.
Hör vad den forna HBK spelaren nu tränare i Oskarström Robert Andersson sammanfatta matchen och den duktige målvakten/Tränaren i Snöstorp/ Nyhem Jonas Björkkvist.












More Stories
Lyckad landslagsdebut
Delad poäng i hett derby
Segervrålet kom av sig för Halmias damer