Din lokala sportleverantör

Oskarström vann toppmötet på Björkevi

Både gästande Oskarström och Kvibille BK har inlett årets division 5 på bästa sätt, när de möttes under torsdagskvällen var det bortalaget som drog det längsta strået.

Det skrevs publikrekord på Björkevi när Oskarström vann med 2-1 om man räknar till antal åskådare inklusive alla jobbiga huliganer till knott och mygg.
Publiken fick se ett ställningskrig på den fina gräsmattan där bortalaget började bäst och skapade en hel del halvgiftiga lägen.

Försvarsklippan Isak Andersson nickar fram bollen till Simon Majberger i den trettonde minuten som förlänger bollen in i nätmaskorna.

Hemmalaget började hitta rätt efter målet och kommer närmare Oskarströms mål, men ett stabilt försvarsspel gör att hemmalaget inte kommer till de där riktigt vassa avsluten.
Kvibille för matchen långa stunder men det ville sig inte riktigt idag, för när en av matchens bästa spelare Isak Andersson kliver upp och skickar in lagets andra mål med knappt trettio minuter kvar att spela – då var uppförsbacken brantare för ett jagande hemmalag.

Knappa tio minuter kvar så kommer reduceringen när Olle Ingemarsson hittar nätmaskorna, men närmare kom inte Kvibille idag.

Segern innebär att Oskarström rycker i toppen till sexpoängs ledning före just Kvibille.

Tränaren Mattias Andersson till Halmstadsport

Hur sammanfattar du er match idag 

Tung förlust mot OIS! Vi tycker att vi för spelet till stor del, men Oskarström är starkare i de avgörande lägena.
Spelmässigt en rejäl förbättring jämfört med matchen mot Tjärby, vilket vi försöker ta med oss till kommande matcher.

>Är det något som du är extra nöjd med respektive mindre nöjd med

Vi är nöjda med hur vi fick till vårt eget spel men missnöjda hur vi hanterade sista tredjedelen, både offensivt och defensivt.

Klicka på bilden för fler