I Helgen kom Julias andra seger då hon vann avslutningen i Barcelona och Let Access Series på El Prat
Julia Engström lyfte från plats 24 till seger efter kanonrunda på lördagen
Den unga Ringenässpelaren gick in på sex under par, och vann med minsta marginal före spanjorskan Mireia Prat.
Att börja fira var inte att tänka på
När hon gått sina arton hål och gjort en superrunda, så fick Julia snällt vänta på att övriga rundor skulle bli färdiga innan 17 åringe fick börja fira.
Så här säger Julia till turneringens hemsida
– Jag lyckades sätta några birdieputtar och några bra parputtar när det krävdes och jag gjorde egentligen inte så många misstag. Jag var ganska jämn hela dagen och jag tror att det var nyckeln. Det är en fin och svåra bana att spela. Vi prövas verkligen och jag är väldigt nöjd med mitt spel i dag.
När Halmstadsport pratar med Julia så sa hon så här efter avslutande seger
-Det var i princip en felfri dag, spelade väldigt stabilt och gjorde inga speciella misstag.
Banan var väldigt tuff och även greenerna , men jag puttade bra och läste dem rätt säger Julia.
Jag är väldigt glad att vinna & även stolt över hur jag lyckades vända en väldigt dålig start till en vinst.
Hur har ditt första år som proffs varit och är det som du tänkt dig?
Det har varit ett bra år tycker jag och bara en tävling kvar, det är som jag tänkt mig ooch jag trivs superbra på touren och har verklige blivit välkomnad in avslutar Julia till Halmstadsport
