/
Friidrott

När laxaspelen avgjordes i helgen var IFK Halmstad långt framme i resultatlistorna

Laxaspelen som är ett årligt sportevenemang i Halmstad var lyckat både sportsligt och arrangemangsmässigt

När Över 1500 starter är avklarat och IFK Halmstads funktionärer pustat ut kan man totalt säga att det återigen visar på ett arrangemang som friidrotts Sverige vill återvända till!

Tittar man på det sportsliga planet så står sig Halmstadklubben sig starkt rustat för framtiden ..

Bland annat sprang Kajsa på nytt personbästa 24.28 på och slog därmed distriktsrekordet på 200m för kvinnor.
Det gamla distriktsrekordet på 24. 37 har gällt ända sedan 1974.

Nedan lyfter vi fram några positiva resultat

Bra jobbat IFK Halmstad och dess atleter

P15 300m
Final 16 jun
1 Simon Wikell 03 SWE Mölndals AIK 38.27
2 Isac Svensson 04 SWE IFK Halmstad 38.98
3 Isak Holgersson 04 SWE IFK Lund 40.59
4 Alfred Honauer 04 SWE IFK Halmstad 53.14
Alex Apelgrim 04 SWE Örgryte IS ej start
P15 Tresteg
16 jun
1 Isac Svensson 04 SWE IFK Halmstad 11,58 0,0
P15 Kula 4.0 kg
16 jun
1 André Bergenhem 03 SWE IFK Halmstad 12,35
2 Agustin Hilmersson 03 SWE IK Orient 10,92
3 Albin Coster 04 SWE Örgryte IS 10,15
4 Lukas Lindbladh 04 SWE Åhus FIK 9,98
5 Jakob Johansson 04 SWE Varbergs GIF 9,52
P15 Spjut 600 g
16 jun
1 Patrik Bergstrand 03 SWE IFK Halmstad 40,97
2 Agustin Hilmersson 03 SWE IK Orient 33,69
3 André Bergenhem 03 SWE IFK Halmstad 32,36
4 Lukas Lindbladh 04 SWE Åhus FIK 32,34
5 Axel Bonniel 04 SWE Örgryte IS 24,00
6 Albin Coster 04 SWE Örgryte IS 22,40
7 Vilgot Thyrén 04 SWE Lerum Friidrott 21,28
P13 Stav
16 jun
1 Ove Hagström 07 SWE Örgryte IS 235
2 Alexander Carlsson 05 SWE IFK Halmstad 205
3 Edvin Håkansson 05 SWE IFK Halmstad 185
4 Ludvig Palmkvist 05 SWE IFK Halmstad 175
P10 600m
Final 16 jun
1 Alwin Laaksonen 08 SWE IFK Halmstad 2:09.61
2 Victor Falk 08 SWE IFK Göteborg 2:12.74
3 Emil Johansson 08 SWE Varbergs GIF 2:16.56
4 Jacob Claesson 08 SWE Varbergs GIF 2:21.63
P10 Kula 2.0 kg
16 jun
1 Theo Hedberg 08 SWE IFK Halmstad 7,63
2 Fritz Theander 08 SWE Varbergs GIF 6,30
3 Emil Johansson 08 SWE Varbergs GIF 5,76
4 Wilhelm Karlsson 09 SWE IFK Halmstad 5,59
5 Jonatan Eklund 08 SWE Klippans FK 5,55
6 Viggo Hellström 08 SWE IFK Halmstad 5,44
7 Jacob Claesson 08 SWE Varbergs GIF 5,42
8 Milou Källman 08 SWE IFK Halmstad 5,39
9 Victor Falk 08 SWE IFK Göteborg 5,19
10 William Pålsson 08 SWE IFK Halmstad 4,77
11 Alwin Laaksonen 08 SWE IFK Halmstad 4,70
Finalheat 1 2,2 16 jun
1 Elvira Tanderud 04 SWE Trollhättan FIK 9.95
2 Nova Barrett 04 SWE IFK Halmstad 10.48
3 Elin Molinder 04 SWE Mölndals AIK 10.49
4 Daga Indebetou 03 SWE IFK Lund 10.52
5 Felicia Nordahl Vieira 03 SWE Göteborgs KIK 10.59
6 Emilia Franzén 04 SWE Klippans FK 10.64
7 Matilda Åkerman 04 SWE IFK Halmstad 10.65
Sandra Åberg 03 SWE Göteborgs KIK ej start
F15 Höjd
16 jun
1 Tindra Redenfors 03 SWE IFK Halmstad 158
2 Emilia Mandl 04 SWE Malmö AI 154
3 Sydney Karström 04 SWE Åhus FIK 154
4 Ella Jovanovic 04 SWE Malmö AI 150
4 Chanelle Lindvall 03 SWE Malmö AI 150
6 Julia Alhbin 04 SWE IF Rigor 145
7 Linn Ejnarsson 04 SWE Laholms IF 145
7 Maja Frölander 04 SWE Lerum Friidrott 145
9 Elvira Collvin 04 SWE Malmö AI 140
9 Tilda Persson 04 SWE Klippans FK 140
11 Maja Rosén 03 SWE Ljungby FIK 135
F15 Stav
16 jun
1 Ida Jexe Ek 04 SWE IFK Halmstad 295
2 Lova Nilsson 03 SWE IFK Växjö 285
3 Ellen Persson 03 SWE Malmö AI 285
4 Elsa Kaspersson 03 SWE Varbergs GIF 275
5 Sofia Olsson 04 SWE IF Rigor 275
6 Alma Olsson 04 SWE IF Rigor 245
7 Elvira Collvin 04 SWE Malmö AI 235
8 Klara Hillman 04 SWE IF Rigor 185
9 Moa Hagström 03 SWE IFK Halmstad 185
F15 Spjut 500 g
16 jun
1 Chanelle Lindvall 03 SWE Malmö AI 34,32
2 Matilda Åkerman 04 SWE IFK Halmstad 32,92
3 Evelina Wikell 03 SWE Mölndals AIK 30,88
Finalheat 3 0,8 16 jun
1 Tova Feuk 05 SWE IFK Halmstad 28.97     7
2 Ebba Bengtsson 05 SWE Laholms IF 29.71     9
3 Tindra Ladestam 05 SWE IFK Göteborg 30.24     12
4 Saga Zettergren 05 SWE Varbergs GIF 31.23     13
F13 Kula 2.0 kg
16 jun
1 Wilma Nilsson 05 SWE Klippans FK 13,13
2 Josefine Holmesson 05 SWE Lerum Friidrott 10,79
3 Tova Feuk 05 SWE IFK Halmstad 10,76
F13 Spjut 400 g
16 jun
1 Wilma Nilsson 05 SWE Klippans FK 33,55
2 Nellie Sjögren Eliasson 05 SWE IFK Halmstad 33,32
3 Josefine Holmesson 05 SWE Lerum Friidrott 26,24
F12 Höjd
16 jun
1 Moa Andersson 06 SWE IFK Halmstad 133
2 Alma Falck 06 SWE IFK Halmstad 129
2 Elsa Svensson 06 SWE Falkenbergs IK 129
Final 0,0 16 jun
1 Saga Falck 07 SWE Malmö AI 8.80
2 Hanna Amundin 07 SWE Ullevi FK 8.88
3 Sara Lövdahl 07 SWE IFK Halmstad 9.12

 

Final 0,6 16 jun
1 Nellie Sturesson 08 SWE Falkenbergs IK 9.51
2 Izabella Movinger 08 SWE IFK Halmstad 9.52
3 Ebba Holmén 08 SWE IFK Göteborg 9.68 =
3 Mila Slijepcevic 08 SWE IFK Halmstad 9.68 =
F10 Längd zon
16 jun
1 Nellie Sturesson 08 SWE Falkenbergs IK 3,92 1,3
2 Ebba Holmén 08 SWE IFK Göteborg 3,54 -0,2
3 Lovisa Burell 08 SWE IFK Halmstad 3,38 0,0
4 Izabella Movinger 08 SWE IFK Halmstad 3,37 0,0
Klicka för att kommentera

Skriv ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras.

Till toppen