Övrig sport

Christoffer Lindström uttagen till landslaget i flaggfotboll

Halmstadkillen som till vardags spelar amerikansk fotboll med Halmstad Eagles – är nu uttagen till EM i flaggfotboll i Israel.

Flaggfotboll är en kontaktfri sport som har sitt ursprung ur amerikansk fotboll och som attraherar både ungdomar och vuxna, tjejer och killar.

29 augusti går Sverige in i EM i Jerusalem och i truppen finner vi Halmstadkillen 26 åriga Christoffer som i flaggfotboll spelar för Limhamn Griffins, men huvudsporten spelas i amerikansk fotboll med Halmstad Eagles.

Hur kom det sig att du kommit med i landslagstruppen och hur började du med flaggfotboll?

Det började som en rolig grej – då jag anmälde mig till ett av två öppna landslagsläger och jag fick chansen av förbundskaptenen igen och nu går jag in helhjärtat för detta…

Vad är det som är så roligt med flaggfotboll
Det går fortare och man känner bara glädje när man spelar!
Flaggfotbollen är bra komplement till min ordinarie sport.

Hur gick dina tankar när du fick reda på att du är uttagen till EM 

Det var bara så roligt och & shit vad häftigt och nu är ett bara att köra…

Målsättningen är att spela för guld, så får vi se hur långt det räcker avslutar Christoffer till Halmstadsport.

Det är ganska dyrt att ta sig till Jerusalem, då vi får betala allt själva …..så nu jagar jag sponsorer som kan hjälpa mig till EM .
(Vill du hjälpa Christoffer så klicka här)

Förbundskaptenen Andreas Hellström säger till Halmstadsport att målsättningen är att få spela en medaljmatch, men vi kommer vara nöjda om vi kommer 5-6 också.

Andreas säger också att Danmark har kommit längre i sin utveckling och de kommer garanterat vara långt fram när VM är över avslutar förbundskaptenen Hellström till Halmstadsport.

Klicka för att kommentera

Skriv ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Till toppen