Halmstad Badmintons Colin Hammarberg som bor och tränar i Malaysia, är just nu på väg till Junior-VM i Yogyakarta, Indonesien. När Halmstad Badminton fick tag på honom innan avfärd för att höra hur han har det och hur han ser på sina chanser i Junior VM.
Halloj Colin, och grattis till att bli uttagen i Sveriges trupp i Junior-VM. Berätta lite om din uppladdning och livet på träningsanläggningen i Malaysia.
– Hejsan, och tack så mycket. Uppladdningen till JVM har bestått av mycket träning.
Där jag bor och tränar i Kuala Lumpur kör vi 2-3 pass dagligen. Varje måndag till lördag.
De senaste tre veckorna har vi börjat träningen 08.00 och slutat 12.00, så varje morgonträning är på 4 timmar. Sedan är det eftermiddagsträning 16.00-18.00/18.30.
Dessutom blir det även träning på vissa sena kvällar från 21.00-22.00 och det kan vara löpning eller gym.
Så vi tränar minst ungefär 6 timmar om dagen.
Yikes! Ingen dålig dos. Hur upplever du skillnaderna på träningarna i Malaysia och Sverige?
– Det är stor skillnad på träningen i Malaysia och träningen hemma i Sverige. Här tränar man längre pass, medan i Sverige är det oftast kortare och mer intensiva pass.
Vad tror du om lag-VM? Vilka möter ni och hur ser chanserna ut?
– Lagtävlingen i JVM börjar på måndag 9/10 och pågår en vecka tror jag. Efter det börjar individuella tävlingen.
I vår grupp har vi Indien, USA, Australien och Ungern. Det är svårbedömt så jag vet inte riktigt hur chanserna ser ut…
När får vi se dig i Halmstad igen?
– Jag kommer nog inte hem till Halmstad och Sverige igen förrän precis innan jul tror jag, men då kommer jag nog att stanna i ungefär 1 månad.
Härligt, kör hårt nu och lycka till!
– Tackar, tackar!
Halmstadsport önskar Colin lycka till!!
