HBK´s futsallag har fått upp ångan och lämnade jumboplatsen efter seger mot Linköping
Efter en trevande start i Halmstad Arena fick Halmstad BK upp ångan och visade vägen med att leda med både 1–0, 2–1, 3–2 och 4–2, men Linköping vägrade ge upp och kom till tillbaka hela tiden ända till 4-4.
HBK som radade upp många chanser kunde stängt matchen tidigt, men en bra målvakt i bortalaget ville annat eller så var siktet inte det bästa efter julfirandet.
När matchuret snurrade in på 16 minuter så skulle Marc Brandin få göra ett förlösande 5-4 mål som innebar att HBK nu tog klivet förbi Linköping i serien.
Sättet Marc gör det på är påpassligt efter att Halmstadspelaren tjuvat på en inspark och tar bollen och slår in det avgörande målet intill ena stolpen.
Stort jubel i Halmstad Arena och får Halmstadsport tro, kommer det bli fler vinster med spelet man visade upp i dag











More Stories
Lyckad landslagsdebut
Delad poäng i hett derby
Segervrålet kom av sig för Halmias damer