Julia som har Ringenäs GK som hemmaklubb gjorde en fantastisk proffsdebut på golftouren endast 16 år gammal i Australien
Efter första dagen på Oates Vic Open i Geelong så spelade den unga Ringenäs tjejen väldigt bra och låg på delad nionde plats med -2.
Julias kommentar efter debuten löd:
– Jag slog bollen väldigt fint, speciellt mina järnslag
längdkänsla i puttningen var bra och det kändes tryggt på den här banan då det studsar och blåser mycket
När Halmstadsport får tag på Julia efter dagens andra runda så låter det så här...
-Det känns bra! men idag var det riktigt tuffa förhållande och även om det blev lite högre idag så+ 5-
Kämpade ändå på bra och fick i några viktiga puttar.
Mina utslag funkar bra överlag även om det var tuffare idag!
Hur är det att spela som proffs?
-Jag tycker det är kul, men lite annorlunda känsla och det finns saker man måste göra nu innan & efter rundorna som man inte behövde göra innan.
Kan du beskriva vad det är som är annorlunda?
-Det är mer förberedelser & upplägg än när man spelar amatörgolf, för missarna här blir större och spelstrategin svårare.
Under rundorna behöver man fylla i papper med bland annat statistik, för om man inte gör det så får man böta.
Efteråt får man skriva autografer & rundorna tar längre tid, så går man på eftermiddagen har min inte mycket att träna
Hur känns det att få skriva autografer?
– Det är bara roligt att folk vill ha min namnteckning
Nu klarade Julia Cutten och är vidare till att spela rond 3
Halmstadsport önskar lycka till i sin karriär och i denna fortsatta tävling
Fotograf: Tristan Jones Photographer










More Stories
Guld & Silver till Halmstad i SM
Josefin Widal är årets rookie
Fredrik Andersson Hed finns nu på plats i Halmstad Arenas Wall of Fame