Kan Halmstad padelstjärna få en bättre medspelare till helgens tävling…
John Larsson rankad sexa i Sverige i den nya popsporten padel följde helgens WPT – premiär extra noggrant och han fick gnugga sig både en och två gånger i ögonen, när han såg vad sin blivande padelpartner uträttade på banan,
Arturo Coello endast 19 år spelade tillsammans med Miguel Lamperti slog man ut legenden Paquito Navarro och gör man det så skakas padelvärlden om på ett sätt som få har skådat.
Paret tog sig till semifinal och hemma i Halmstad satt John Larsson och kunde knappt förstå att det blir hans partner till kommande Euro Finans Tour i Helsingborg.
I intervju med padelfeber.se så sa Halmstads padelstjärna
– Ja, vad ska man säga? Han är helt otrolig, säger John Larsson. Arturo lyfte laget till en helt sjuk nivå.
– Det är en ära, såklart. Vi är på två helt olika nivåer, men det blir en jättekul uppgift. Jag kommer få spela ett annat spel än jag är van vid. Med den smashen som Arturo har så ska han naturligtvis ta så mycket som möjligt.
Återstår att se vad nybildade paret kommer kunna uträtta, men det kommer bli fantastiskt roligt att följa parets väg i helgen..
Sofia Arvidsson som är en frontfigur bara man nämner boll och rack kliver in i turneringen tillsammans med Baharak Soleymani som kommit tillbaka efter sin svåra knäskada och gjort det väldigt bra.
Bäst när det gäller brukar paret vara och nu återstår det att se om paret tar nya skalper på padelbanan.
Här är alla lagen i Euro Finans Invitational:
Herrar:
Daniel Windahl/Miguel Yanguas
John Larsson/Arturo Coello
Rablo Figueroa/Ivan Ramirez
Simon Vasquez/Antonio Fernandez
Calle Knutsson/Javi Leal
Cayetano Rocafort/Gonzalo Rubio
Damer:
Amanda Girdo/Claudia Jensen
Ajla Behram/Araceli Martinez
Anna Åkerberg/Tamara Icardo
Baharak Soleymani/Sofia Arvidsson
Premiären av Euro Finans Invitational spelas i Helsingborg den 15-16 maj. Platsen är Helsingborg Arena.
Bild Patric Persson
